Volunteer Leaders

Empty boardroom

Our volunteer committees and advisory panels make huge contributions to CoSN's work. The individuals below serve as CoSN leaders on our committees.

Committees

Advisory Panels for Leadership Initiatives

Awards

  • Chair: Fran McTigrit, Katy ISD
  • Charlene Blohm, C. Blohm & Associates, Inc.
  • Marla Davenport, TIES
  • Greg DeYoung, Blue Valley USD #229
  • Joan Gray, TETA
  • Mike Minihane, Notre Dame Academy
  • Nick Mirisis, SchoolDude
  • Rita Oates, Consultant
  • Adina Popa, Loudoun County PS
  • Don Ringelestein, West Aurora SD 129
  • Kari Stubbs, PhD, BrainPOP
  • Melissa Tebbenkamp, CETL, Raytown Quality Schools

Cybersecurity and IT Crisis Preparedness

  • Chair:Denise Atkinson-Shorey, CoSN
  • Perry Campi, Gartner
  • Luke Fox, Richland County SD 1
  • Jeff Hunt, Indian Prairie SD
  • Kathy Hurley, Pearson Foundation
  • Deborah Ketring, Rockwood R-VI SD
  • Mark Leslie, Richland County SD 1
  • Sharon O'Connor Riehle, Cretin-Derham Hall

 

 

CTO Council

  • Chair: Greg DeYoung, Blue Valley USD #229
  • Neil Charlet, CETL, Maine Township SD 207
  • Ann Dunkin, Palo Alto USD
  • Ray Eernisse, CETL, Francis Howell R-III SD
  • Derrel Fincher, CETL, Oklahoma DOE
  • Luke Fox, Richland County SD 1
  • Tony Inglese, CETL, Batavia PS
  • Beverly Knox-Pipes, Consultant
  • John Lucero, CETL, Worthington City Schools
  • Bailey Mitchell, itslearning, Inc.
  • Don Ringelestein, West Aurora SD 129
  • Rob Tidrow, Richmond Community School Corp
  • Terri Wallace, Genesee Valley Ed Partnership
  • Donna Williamson, Mountain Brook City BOE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leadership for Mobile Learning

  • Chair: Marie Bjerede, CoSN
  • Chair: Lenny Schad, Houston ISD 
  • Angela Baker, Qualcomm
  • Amy Bennett, Lightspeed Systems
  • Charlene Blohm, C. Blohm & Associates
  • Michelle Bourgeois, St. Vrain Valley SD
  • Ryan Bretag, Glenbrook North HS
  • Perry Campi, Gartner
  • John Connolly, Consolidated HS Dist 230
  • Gordon Dahlby, Consultant
  • Allison Danes, Blackboard
  • Chris Dede, Harvard University
  • Amy Perry DelCorvo, NYSCATE
  • Julie Evans, Project Tomorrow
  • Linda Ferguson, Sprint
  • Becky Fisher, Albemarle County PS
  • Michael Flood, Kajeet
  • Shawn Gross, University of San Diego
  • Alex Inman, Sidwell Friends School
  • Pete Just, CETL, MSD of Wayne Township
  • Rich Kaestner, Consultant
  • Liz Kolb, University of Michigan
  • Heidi Larson, Education Development Center
  • Gavin Lee, Juniper Networks
  • Mark Leslie, Richland County SD 1
  • Kay Moffett, Amplify
  • Joe Morelock, Canby School District
  • Sam Morris, Lenovo
  • John Orbe, Juniper Networks
  • Scott Smith, CETL, Mooresville Graded SD
  • Henry Thiele, Maine Township HS Dist 207
  • Kristin Townsend, Verizon
  • Ann Ware, Consultant

 

Emerging Technologies

  • Chair: Tony Inglese, CETL, Batavia PS
  • Jim Austin, Webster Central SD
  • Chris Brown, Pearson
  • Sharon Dixon, Miami-Dade County PS
  • Adam Feind, CETL, Midway ISD
  • Michael Flood, Kajeet
  • Ricardo Garmendia, Renton SD
  • Norton Gusky, Consultant
  • Rich Kaestner, Consultant
  • Joani Kay, Mountain Brook City BOE
  • Liz Kolb, University of Michigan
  • Bob Lamvik, Aegis Identity Software
  • Kelli Lane, Jefferson County Schools
  • Heidi Larson, Education Development Center
  • David Leibowitz, Dell
  • Mark Leslie, Richland County SD 1
  • Louis McDonald, Fauquier County PS
  • Lynn McNally, Lousoun County PS
  • Chad Norman, Michigan Technological University
  • Rita Oates, Consultant
  • Sharda Parthasarathy, QuickLogix LLC
  • Adina Popa, Loudoun County PS
  • Donna Roman, Geneva CUSD 304
  • Marc Rubner, Maximus
  • Len Scrogan, University of Colorado
  • Brandie Shatto, Big Spring SD
  • Amanda Stedke, McGraw-Hill Education
  • Chad Stevens, Ed Tech Magazine
  • Kathy Walsh, Consultant
  • Tony Wilhelm, Affiniti
  • Donna Williamson, Mountain Brook City BOE

Protecting Privacy in Connected Learning

  • Chair: Bob Moore, RJM Strategies LLC
  • Chair: Jim Siegl, Fairfax County PS
  • Sheryl Abshire, Calcasieu Parish PS
  • Curt Cearley, CETL, Retired
  • Matthew Cormier, Jefferson County PS
  • Vince Humes, NW Tri-County Intermediate Unit
  • Tony Inglese, CETL, Batavia PS
  • Theresa Jay, Thayer Academy
  • Greg Mortimer, Denver PS
  • Chelsea Rock, District of Columbia PS
  • Melissa Tebbenkamp, CETL, Raytown Quality Schools
  • Jean Tower, PS of Northborough & Southborough
  • Steve Young, Judson ISD
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Meetings & Events

  • Chair: Pete Just, CETL, MSD of Wayne Township
  • Chair: Michael Flood, Kajeet
  • Sheryl Abshire, Calcasieu Parish PS
  • Lynn Buchanan, 1105 Media
  • Gordon Dahlby, Consultant
  • Marla Davenport, TIES
  • Patricia Haughney, CETL, Retired
  • Kathy Hurley, Pearson Foundation
  • Michael Jamerson, Bartholomew Consolidated School Corp
  • Wendy LaDuke, 1105 Media
  • Jean-Paul LeBlanc, LEARN
  • Nick Mirisis, SchoolDude
  • Brendan Murphy, Nippersink SD 2
  • David Myers, 1105 Media
  • Rita Oates, Consultant
  • Alice Owen, CETL, Texas K-12 CTO Council
  • Alex Podchaski, CETL, Oak Knoll School of the Holy Child
  • Breanda Raker, The Greaves Group
  • Donna Roman, Geneva CUSD 304
  • Lenny Schad, Houston ISD
  • Kathy Sell, Atomic Learning
  • Jean Tower, PS of Northborough & Southborough
  • Patricia Viramontes
  • Donna Williamson, Mountain Brook City BOE

 

 

Smart Education Networks by Design (SEND)

  • Chair: Marie Bjerede, CoSN Project Director
  • Mark Finstrom, CETL, Highline School District
  • Ian Byerrum, CETL, Ackerman Charter School
  • Steve Clagg, CASE/CALET
  • Bob Collie, Education Networks of America
  • Bob Daughrity, Presidio
  • Phillip Emer, Friday Institute
  • Polly Gifford, Education Partners Solution, Inc.
  • Scott Gilhousen, Houston ISD
  • Vince Humes, NW Tri-County Intermediate Unit
  • Frankie Jackson, CETL, Cypress-Fairbanks ISD
  • Rich Kaestner, Consultant
  • Steve Langford, Beaverton SD
  • Karen McGonigle, CETL, Nantucket PS
  • Lyndsay O'Herrick, Comcast
  • Bob Piersant, James Irwin Charter School
  • Mike Satterfield, Monroe County Community School Corp
  • Kevin Schwartz, CETL, Clear Creek ISD
  • Jim Siegl, Fairfax County PS
  • John Williams, Metropolitan Nashville PS
  • Dave Williamson, DLW Consulting, LLC

Small Schools Leadership

  • Chair: Alex Podchaski, CETL, Oak Knoll School of the Holy Child 
  • Chair: Rena Seals, Piedmont City Schools
  • Denise Atkinson-Shorey, Consultant
  • Steven Baule, North Boone CUSD 200
  • Susan Bearden, Holy Trinity Episcopal Academy
  • Ian Byerrum, CETL, Ackerman Charter School
  • Marla Davenport, TIES
  • Mark Diehl, Little Falls Community Schools
  • Karen Diggs, CETL, NW Hendricks School Corp
  • Ray Eernisse, CETL, Francis Howell R-III SD
  • Julie Evans, Project Tomorrow
  • Dan French, Bennington-Rutland Supervisory Union
  • Thomas Harper, Des Moines PS
  • John House, Cincinnati Hills Christian Academy
  • Vince Humes, NW Tri-County Intermediate Unit
  • Rich Kaestner, Consultant
  • Audra Kaplan, Groton-Dunstable Regional HS
  • Jim Landrum, Knox Community Schools
  • John Lucero, CETL, Worthington City Schools
  • Tina Mason, Greene County School System
  • Sean McDonough, Harrisburg SD
  • Mike Minihane, Notre Dame Academy
  • David Peterson, Independence Charter School
  • Bob Piersant, James Irwin Charter School
  • Sharon O'Connor Riehle, Cretin-Derham Hall
  • Dave Slone, Cincinnati Hills Christian Academy
  • Milena Streen, Saint Ignatius High School
  • LaShawn Terrell, Beaufort County SD
  • Tony Wilhelm, Affiniti
  • Burke Wren, Leeds City Schools
  • Lewis Wynn, CETL, Caldwell ISD

SmartIT

  • Chair: Steve Young, Judson ISD
  • Chair: Kevin Schwartz, Clear Creek ISD
  • Gene Baker, Miami-Dade County PS
  • Chris Budzynski, CETL, Consolidated School District 158
  • Gordon Dahlby, Consultant
  • Ann Dunkin, Palo Alto ISD
  • Linda Ferguson, Sprint
  • Vince Humes, NW Tri-County Intermediate Unit
  • Mike Jamerson, Bartholomew Consolidated School Corp
  • Rich Kaestner, Consultant
  • Deborah Ketring, Rockwood R-VI SD
  • Steve Langford, Beaverton SD
  • John Lucero, CETL, Worthington City Schools
  • Bailey Mitchell, itslearning, Inc.
  • Kay Moffett, Amplify
  • Brad Ries, Lenovo
  • Tom Ryan, eLearn Institute
  • Jason Taylor, CETL, Monroe County Community School Corp
  • Nancy Toll, CETL, Hudson SD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technical

  • Chair: John Alawneh, Katy ISD
  • Dan Armstrong, CETL, Plano ISD
  • Jim Austin, Webster Central SD
  • Joe Christoffersen, Katy ISD
  • Bob Collie, Education Networks of America
  • July Ellery, Minnesota Online High School
  • Jorge Fernandez, Miami-Dade County PS
  • Gisela Field, Miami-Dade County PS
  • Luke Fox, Richland County SD 1
  • Ricardo Garmendia, Renton SD
  • Karin Holtz, InfoSnap, Inc.
  • Jamey Hynds, Katy ISD
  • Tom Ingram, CETL, Escambia County SD
  • Mike Jamerson, Bartholomew Consolidated School Corp
  • Steven Langford, Beaverton SD
  • Judith "Kristy" Oran, Technology Express
  • Darlene Rankin, Katy ISD
  • Steve Smith, Cambridge Public Schools
  • Kathy Walsh, Consultant

 

 

Superintendents

  • Luvelle Brown, Albemarle County Public Schools
  • Mark Edwards, Mooresville Graded School District
  • Lewis Ferebee, Indianapolis Public Schools
  • Donna Hargens, Jefferson County Public Schools
  • Chris Hon, Poplar Bluff Public Schools
  • Mark Keen, Westfield Washington Schools
  • Pat Kinlaw, Henrico County Public Schools
  • Ann Linson, East Noble School Corporation
  • Terry Nichols, Duarte Unified School District
  • Kamela Patton, Collier County Public Schools
  • Katrise Perera, Isle of Wight County Schools
  • David Schuler, Township High School District 214
  • Andre Spencer, Harrison School District Two
  • Eddie Lee Vargas, Kent School District
  • Mary Wegner, Sitka School District
  • Mike Winstead, Tennessee Organization of School Superintendents